תמונה 1

ידברו אחרים על חרפתם, אני מדבר על זו שלי
ברטולט ברכט

 (על הבימה, בקדמתה, עובד צוות טלוויזיה, עבודה טכנית מיומנת וכמעט חסרת מלים. לתמונה מצטרף אפריים, מושל צבאי בדרגת סגן אלוף. גבר יפה, מזכיר את גיבורי “אפריים חוזר לאספסת”, כמובן, ואת סיפורי תש”ח המאוחרים יותר).

כתב
(לאפריים) אתה יכול לדבר. את השאלות אני ארכיב אחר כך

אפריים
(בועט בעפר כדרכם של הגיבורים החיוביים מן הקיבוץ)
לפני 18 שנה היה לי קצין… איש שקט… קשוב לקולות שלא שמענו… עם מבטא מזרח אירופי. היינו קוראים לו כהה, במקום ככה. כבשנו את שכם. היטלנו עוצר. כל הקריירה שלי אני מטיל עוצר ומדמה את פריצת השיירות לירושלים במצור… שתי המלים הראשונות שלמדתי בערבית היו עוצר ותעודת זהות. פתאום עבר את הכביש ילד פלסטיני עם ילקוט בית ספר על הגב… כהה אמר לי תעצור אותו, תבדוק את הילקוט, יש לו תכשיטים ואחר כך תחזיר לו את התכשיטים. עצרתי את הילד. אז עוד לא כל כך הרביצו. היינו יותר טובים מכם. היו לו תכשיטים בתיק. נתנו לו ללכת. שאלנו את ככה איך ידעת, כהה? והוא אמר לנו ככה כהה אני העברתי את התהשיטים של המשפהה, כשבאו הגרמנים

כתב
(לאפריים) מצוין.
(לעוזריו, בקצב שונה לחלוטין, בחזרה אל הביצוע ואל המכאניזם) לקחת הכל? (ושוב הוא מחטט בניירותיו, בקדחתנות, בעוד הצלם מהמהם תשובה חיובית) “כלום אי אפשר למנוע את הפרות הסדר?”

אפריים
אתה בטוח שאתה רוצה לראיין דווקא אותי?

כתב
לא. אבל דובר צה”ל בטוח. מצידי יכלו לשלוח לי מישהו אחר לדבר… שפוי יותר לא היה מזיק… אני צריך כתבה עד הערב ליומן. הדובר אמר לי שאתה המושל הצבאי הכי טוב להשלטת סדר. עכשיו אתה גם נראה לי הכי טוב לעניינים של ייסורי מצפון ושני הדברים הולכים יחד טוב מאוד בתקשורת. קצת מזה וקצת מזה. ספרא וסייפא. כמה מטומטמים מהימין יתרגזו. כמה נביאים מהשמאל יזדעקו נגד הזיוף, אבל בסך הכל אתה עונה על הציפיות של כולם מעצמם. פאוזה אתה באמת כל כך טוב, או שעשו אותך לסמל מסחרי בשביל פרסומאים כמוני?

אפריים
(פגוע) פרסומאי, מה? ואיך אתה חי עם הזיוף שלך?

כתב:
בדיוק כמוך. בוא תענה לי ומספיק עם ההתפלספות

אפריים
(המונולוג שלו נמסר בתוך שינוי מעודן של גוון, מעין הסרת וילון שקוף וניצוץ של הצגה, לא יותר. בעת שהוא מדבר, הצוות עסוק בפעילות, ולכן האנשים אינם מקשיבים לו. המצלמות לוקחות הכל, בלאו הכי)

בסדר. אני אענה לך. (“מיישר קו”) אפשר למנוע את הפרת הסדר בדרום אפריקה? באירלנד? במקומות אחרים שיש בהם שלטון זר? אנחנו כופים את עצמנו על חברה חיה, על בני אדם חיים. הם לא רוצים אותנו

כתב
(לצלם) קח קצת קלוז אפים.

אפריים
(גוזר מתוך הדיאגנוזה את הפרוגנוזה) אבל צריך סבלנות ואנחנו נצליח. עם ישראל התגבר תמיד על צרותיו.

כתב
יופי. תודה

(אפריים יוצא והתמונה עכשיו חוזרת להיות רוחשת חיים, ביצועיזם).

כתב
עכשיו ניקח אותי ונגמור עם זה. “השבוע רעשה הארץ מגל הפגנות חסר תקדים בגדה.” סליחה, עוד פעם. “השבוע רעשה הארץ מגל הפגנות חסר תקדים ביהודה ושומרון. מקורות ביטחוניים ידעו לספר, בלי לנקוב בשמם, כמובן, כי ההפגנות פרצו בעקבות העברתם של סכומי כסף גדולים אל השטחים, מן הבנקים הגדולים שמעבר לגבול, ואולם יודעי דבר אחרים, גם הם העדיפו לדבר בעילום שם, טענו השבוע, כי מדיניות השוט והגזר פשטה את הרגל. הארגונים השונים, ידעו המקורות לספר, הצליחו להתלכד, נכון לעכשו, ולהסית את האוכלוסיה. אנחנו יצאנו השבוע לראיין את סגן אלוף אפריים, מושל צבאי מזה עשור ומי שהתפרסם ביכולתו להרגיע את הרוחות.” זהו, קפלוּ וניסע, איפה הנהג?

צלם
(ניגש לטלפון רק רגע מרים טלפון) הלו?

(חושך)